Антилопа Адакс
Антилопата Адакс (Addax nasomaculatus) обитава северните части на Африка. Тя е бозайник и се храни предимно с растения, но странното за нея, е че е забелязвана да яде и понякога яйца. Размерът на животното достига около 130 сантиметра и дължина около
2010-07-29 16:03:05
Антилопата Адакс (Addax nasomaculatus) обитава северните части на Африка. Тя е бозайник и се храни предимно с растения, но странното за нея, е че е забелязвана да яде и понякога яйца. Размерът на животното достига около 130 сантиметра и дължина около 150-170 сантиметра. Опашката е дълга 30-40 сантиметра.
Антилопата
Адакс е застрашен вид. Обитава само каменисти и пустинни местностни. В Африка могат да бъдат видени в областите
Мавритания, Мали,
Алжир, Чад, Нигерия и Судан.
Адаксът има голяма глава и големи рога. Също така има доста здрави предни крака, които са много подвижни и доста бързи, въпречи че изглежда, че едва се държат изправени.
Този бозайник няма точно определен цвят, защото в различните местности, където живее, индивидът има различна окраска. В местностите с повече пясък, цветът на антилопата е бежав и златист. Тези, които живеят по каменистите местности, са с по- кафеникави петна. По този начин се сливат по-добре с околната среда и са по-трудни за откриване от хищниците.
И мъжките и женските антилопи
Адакс имат големи и дълги рога, и трудно се различават на вид. Притежават много широки копита, за да може да ходят по мекия пясък. Тези, които живеят в по-каменисти местности, имат по- дълги, но тесни копита.
Двата вида антилопи от Рода
Адакс не пият вода. Те се сдобиват с необходимите им течности чрез храната, която ядат. Антилопите са силно социални животни и никога не се вижда самотен индивид или по един - два. Най-малкото стадо на брой е около 20 антилопи, а най-голямото виждано до сега е над 200.
Размножителният период на тези животни не е точно определен. Предимно чифтосването се осъществява през по-хладните месеци, но не на 100% от случайте. Женската ражда 1 малко след бременност около 9 месеца.
Антилопите
Адакс имат много интересно поведение и все едно винаги знаят кога и къде ще завали дъжд. Племената, живеещи по тези местности, следят тези животни, защото знаят, че ще ги отведат винаги до дъжд или оазис. Хората рядко ловят тези бозайници за храна, защото рискуват да не успеят да намерят вода след като стадото побегне. Рогата на
Адакса се ползват за украшения и за инструменти. Също така кожата им се ползва за домашни нужди и примамка за хищници ако някой от племето бъде нападнат.
Класификация:
- Царство - Животни
- Клас - Бозайници
- Разред - Чифтокопитни
- Семейство - Кухороги
- Подсемейство - Конски антилопи
Автор: Александър Ненов